Pin up girl to tatuażowy trend, którego szczyt popularności przypadł na lata 50-te minionego wieku. Jednak ilustracje wąskich w talii, z wydatnymi biustami i zmysłowo rozwianymi włosami dziewczyn, pojawiły się już wcześniej - Charles Dana Gibson stworzył taki właśnie wizerunek nowej, niezależnej amerykańskiej kobiety już w latach 90-tych XIX wieku! Równolegle w Europie, ilustrator Jules Cheret nakreślił ich francuską wersję. Wizerunek eterycznych piękności obecny był od perfum po napoje i sprzedawał absolutnie wszystko. Ilustracje Cheret’a okazały się na tyle przełomowe, że przypisano mu ojcostwo wyzwolenia kobiet.
Potem przyszła era magazynów i kalendarzy, które przedstawiały kobiety w coraz bardziej bezczelny i wulgarny sposób. Zamieszczane w nich ilustracje stawały się ozdobą garaży i warsztatów samochodowych, czyli miejsc - z założenia - niedostępnych dla pań. Wówczas zresztą zrodziła się nazwa pin up girls, czyli „przypiętych” dziewcząt. W tworzeniu tego kultowego, amerykańskiego stylu przodował magazyn Esquire. Do dziś najbardziej rozpoznawalne pin up’ki to te, spod ręki Gila Elvgrena, który do swoich ilustracji wprowadził element humoru. Elvgren przedstawiał piękne panie odsłaniające swoje walory podczas codziennych czynności.
W trakcie drugiej wojny światowej pin up’ki zniknęły z magazynów, ale wkradły się do kieszeni amerykańskich żołnierzy walczących za granicą - miały przypominać o tym, co czeka na nich w domu. Panował nawet zwyczaj malowania pin up girls na samolotach. Ich szczyt popularności przypadł na wojnę koreańską i wtedy właśnie przedostał się do sztuki tatuażu!
Niestety, w 1953 roku były copywriter Esquire, Hugh Hefner, wypuścił pierwszego Playboya z Marylin Monroe na okładce. Odtąd nic już nie było takie samo.
W kolejnych dziesięcioleciach rola społeczna kobiet i ich pozycja ulegała gwałtownym zmianowym. Emancypacja z jednej strony przyczyniła się do popularyzacji pin up, z drugiej - rzuciła na niego zle światło, jako stylu, który uprzedmiotawiania kobiety.
Dla większości jednak pin up’ki pozostają przykładem kobiecość, piękna i siły płci żeńskiej i jako takie obecne są w tatuażu! Najczęściej w realistycznym lub neo - tradycyjnym stylu, oddają zuchwałość i pewność siebie zmysłowych kobiet!