Jeśli zgodzimy się, że tatuaż jest formą sztuki, to tatuaż realistyczny jest chyba najlepszym tego przykładem. Artysta - tatuator tworzy swoje trójwymiarowe dzieło na skórze jak malarz na płótnie czy kartce papieru. Droga do celu jest ta sama - od pomysłu przez szablon; bez znajomości techniki rysunku i dużej ilości czasu bez szans na powodzenie.
Tatuażyści realizmu czerpią najwięcej od renesansowych mistrzów pędzla - Michała Anioła, da Vinci czy Rembrandta - bo to Oni wprowadzili do sztuki pomiar rysów twarzy i perspektywę. Wprawdzie XIX - wieczny ruch realizmu tchnął w swoje obrazy jeszcze więcej autentycznego życia, ale dopiero wynalezienie aparatu fotograficznego zrewolucjonizowało realistyczne podejście do sztuki. Postęp technologii dał możliwość uchwycenia scen z życia szerszemu społeczeństwu, co odsunęło artystów na bok, a malarstwo realistyczne zepchnęło do lamusa, ale w takich sytuacjach w sztuce zawsze pojawia się bezpośrednia opozycja. I właśnie na gruncie ekspresjonistów i minimalistów późnych lat 60-tych i 70-tych, fotorealizm powrócił jako ewolucja pop artu. Tu odnajdujemy już korzenie dzisiejszych stylizacji i technik tatuażu realistycznego.
Dla kontrastu, warto zauważyć, że duża część czarno - szarego tatuażu realizmu czerpie z kultury więziennej. Brak dostępu do materiałów wzmagał kreatywność więźniów - atrament do pióra, igły do szycia, oliwka dla dzieci, z której robiono czarną sadzę, pozwalały poruszać się jedynie w odcieniach szarości, a cienkie linie stały się normą.
Jedną z głównych metod tworzenia tatuaży realistycznych jest mapowanie cieni. Linie konturu już na przygotowanych szablonach zarysowują obszary cienia i światła, tworząc z nich wzory przypominające mapy topograficzne. Nieocenioną wartość przy ich tworzeniu mają także źródła fotograficzne.
Style i estetyka w tatuażu realistycznym są różne, podobnie jak projekty. Mroczna sztuka horrorów, surrealizm, portrety, kadry filmowe, fauna i flora - wszystko co można zobaczyć, przy odrobinie wyobraźni stać się może koncepcją tatuażowego wzoru. Tatuaż realizmu to taka piękna idea łączenia znajomych i inspirujących rzeczy z życia codziennego w dzieło sztuki na żywym płótnie, jakim jest ludzka skóra.