Jeśli planujesz zrobić niewielki tatuaż, przygotuj się na kilku godzinne spotkanie z tatuażystą. Kiedy zastanawiasz się nad większą partią ciała, spędzicie tych godzin razem przynajmniej kilkadziesiąt, ale tatuaż... pozostanie z Tobą na całe życie!
Dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, co warto, a czego absolutnie robić nie wolno, by doświadczenie współpracy z tatuatorem pozostawiło najlepsze wspomnienia i dało wymarzony efekt.
1. Przemyśl swój tatuaż, zanim umówisz się na spotkanie!
Zapewniam, że już na wstępie padnie dużo pytań: jak duży ma być? kolorowy czy czarno - biały? na jakiej części ciała chcecie go mieć? Elastyczność klienta jest zawsze pożądana, ale kiedy prosicie o niestandardowy motyw, dobrze jest odpowiedzieć sobie na podstawowe kwestie wcześniej, by nie tracić na nie czasu podczas konsultacji.
2. Pokaż zdjęcia motywów, które chcesz wykorzystać w swoim tatuażu!
W internecie znajdziecie bogactwo wzorów i gotowych prac, które mogą posłużyć jako inspiracja. W studio mamy pełne albumy, z których możecie czerpać garściami - to naprawdę ułatwi zobrazować Wasz pomysł.
3. Pytaj śmiało, jeśli masz wątpliowości!
Etap projektowania pozwala na zmiany, niemożliwe kiedy tatuator przystąpi do egzekucji (to ostatnio moje ulubione słowo). Lepiej wyjaśnić wszystko zawczasu.
4. Nie proś o skopiowanie czyjejś pracy, NIGDY!
Przyniesione zdjęcia traktujemy tylko jako inspirację. Wyjątkiem może być sytuacja, w której planujesz wykonać portret kogoś bliskiego lub kadr z popularnego filmu. I tu uwaga, niektórzy tatuażyści specjalizują się w przerysowywaniu na skórę obrazów i filmowych scen, warto zwrócić się do nich.
5. Nie wprowadzaj poprawek bez końca!
Ciągłe zmiany rozmiaru, umiejscowienia i detali mogą wyprowadzić z równowagi największa oazę spokoju. Jeśli dokonaliście pewnych ustaleń, to warto się zastanowić z czego wynikały. Poprawki do pierwotnego projektu wprowadzone przez samego tatuatora mogą wynikać ze specyfiki wzoru czy miejsca na ciele - skóra to nie papier! Wreszcie...
6. Zaufaj swojemu tatuażyście!
Podejrzewam, że zrobiliście mały research, nim trafiliście do studia. W dzisiejszych czasach łatwo prześledzić dorobek artysty i polecam to zrobić, bo jeśli ktoś specjalizuje się w tribalach, to koniecznie będziecie chcieli od niego polne kwiaty? Jeśli zaś odpowiadała Wam stylistyka prac wybranego tatuatora, to nie pozostaje nic innego, jak zaufać jego doświadczeniu.
W Tattoo.pl Ada i Jacek pokierują Was do właściwej osoby już po wstępnym wywiadzie!
7. Pamiętaj, że czas to pieniądz!
Etap projektowania jest częścią pracy tatuażysty, poświęca na niego swój czas, równie cenny jak ten, który przeznacza na wykonanie tatuażu - wliczajmy go zatem w jego cenę. Poza tym pamiętajcie, kupujecie sztukę, a nie kawę na stacji.