Przekłucie miękkiego płatka ucha to najczęściej spotykany i najbardziej wrośnięty w tradycję społeczną rodzaj piercingu. Obecny we wszystkich kulturach, na wszystkich kontynentach, we wszystkich grupach społecznych. Miejsce łatwe do przekłucia, stosunkowo szybko się goi (do 3- 8 tygodni), daje możliwość szerokiego wyboru kolczyków z różnych materiałów.
Rozciąganie płatka ucha- płatek uszny to miejsce w ciele ludzkim, gdzie można tkankę rozciągnąć do sporych rozmiarów. Ten rodzaj modyfikacji ciała jest mocno związany z afrykańską kulturą plemienną, zaadaptowany przez kulturę zachodnią i dziś często wykonywany. Możliwość zakładania kolczyków w różnym kształcie i z różnych materiałów (kość słoniowa, pleksi, drewno lub szkło itp.).
Piercing w przedniej (przyczaszkowej) lub tylnej części małżowiny usznej. Wcześniej występujący tylko w kulturach plemiennych, bardzo szybko przeniknął do zachodnich kręgów kulturowych. Czas gojenia wynosi do 3-9 miesięcy, kolczyki najczęściej zakładane w to miejsce to barbell, labret i ringi.
Zabieg wykonany na fałdzie łączącej ucho z głową. Okres gojenia wynosi do 3-9 miesięcy. Okularnicy i fani okularów słonecznych powinni wraz z piercerem uwzględnić dokładne miejsce przekłucia mając założone okulary, aby wykonany piercing nie powodował dyskomfortu przy ich noszeniu.
Ozdoba umieszczona na przeciwległym krańcu Helix piercing. To kolczyk założony na poziomej fałdce chrzęstnej tuż nad tragusem. Okres gojenia wynosi do 3-9 miesięcy. Piercing zainicjowany przez Erika Dakotę. Większość ludzi ma wszelkie anatomiczne warunki, aby cieszyć się kolczykiem w tym miejscu. Piercing atrakcyjny ze względu na złudzenie optyczne (powstałe przy jego prawidłowym założeniu) - wydaje się, że dolna część kółka wychodzi z kanału usznego.
Poziomy piercing umieszczony w dolnej „rynience” małżowiny usznej. Najczęściej zakładane ozdoby to barbell lub okazjonalnie kółko. Ozdoba przechodzi przez ten sam obszar co przy Rook piercing. Okres gojenia wynosi do 3-9 miesięcy lub dłużej. Możliwość wykonania piercingu uzależniona od anatomicznego kształtu tej części małżowiny usznej.
Popularny piercing umiejscowiony na chrząstce przyczaszkowej. Czas gojenia wynosi do 3-9 miesięcy. Zabieg wymaga sprawnego przeprowadzenia ze względu na anatomiczną różnorodność kształtu chrząstki. Ważnym elementem jest dobór odpowiedniej wielkości kolczyka relatywnie do kształtu tragusa aby uniknąć podrażnień.
Zabieg na dolnej chrząstce, najczęściej pionowej w dolnej części małżowiny usznej. Ozdoba (barbell lub kółko) musi być założona niezbyt głęboko tak, aby nie zahaczała o tylną cześć małżowiny usznej, co może powodować kłopoty w gojeniu. Okres gojenia po zabiegu wynosi do 3-9 miesięcy.
Zabieg mocujący ozdoby w centralnym zagłębieniu małżowiny usznej wywodzący się z plemiennej kultury Afryki i kręgów hinduskich joginów. Okres gojenia wynosi do 3-9 miesięcy. Najczęściej zakładane kolczyki to barbell, labret lub po okresie gojenia odpowiednio dobrane kółko.
Zabieg polegający na umieszczeniu kolczyka na fałdzie chrzęstnej przyczaszkowej, wywodzący się z eksperymentów współczesnych piercerów kalifornijskich w latach 90-tych XX wieku, szeroko prezentowany w magazynie Body Play przez Fakira Musafara. Zabieg wymagający wprawy piercera w założeniu ozdoby w miejscu tak bardzo zróżnicowanym anatomicznie. Okres gojenia trudniejszy dla osób słuchających muzyki w słuchawkach lub pracujących z telefonem ręku.