HOME/FAQ/TATUAŻ

Jakie miejsce
na tatuaż?

Owszem - równolegle rozwijają się metody jego usuwania, ale nie ma sposobu, by - niechciany - zniknął całkowicie. Dlatego umiejscowienie tatuażu powinno być przemyślane!

Jakie miejsce 
na tatuaż?

Po pierwsze!

Musicie zdecydować, jak widoczny Wasz tatuaż ma być dla innych?! Żyjemy w czasach, w których sztuka tatuażu stała się zjawiskiem popularnym i niemal powszechnym na całym świecie, a jednocześnie wytatuowane dłonie nadal stygmatyzują. Życzymy sobie, żeby rysunek na skórze nie był determinantem zatrudnienia, ale w konserwatywnych grupach zawodowych, tak właśnie może się zdarzyć. Jeśli jesteś prężnym przedsiębiorcą, możesz sobie pozwolić na większą elastyczność, ale ludzie poszukujący zatrudnienia, zwłaszcza młodzi, których cele zawodowe mogą się jeszcze kilkukrotnie zmienić, nie powinni zamykać sobie ścieżki kariery zbyt odważnym tatuażem.

Osobną kwestią jest planowany motyw.

Jeśli ma to być coś osobistego, związanego z ważnymi osobami lub wydarzeniami w Waszym życiu, symbolicznego albo zwyczajnie śmiesznego, to czy na pewno chcecie pokazywać to wszystkim przy pierwszym kontakcie? Zwłaszcza, że tatuaż związany z Waszymi upodobaniami czy zainteresowaniami, może stracić na wartości wraz ze zmianą gustu czy hobby. Jeśli nie chcecie epatować pokolorowaną skórą, jest naprawdę wiele miejsc na ciele, które odkrywamy rzadziej lub których prezentowania możemy uniknąć w ogóle, jak biodra, górne partie pleców czy ramion. Jeśli zdecydowaliście już, że chcecie pokazywać Wasze tatuaże całemu światu, przedramiona, nadgarstki, górne partie klatki piersiowej, czy wreszcie - dłonie, szyja, a nawet twarz, mogą być Waszym wyborem.

Jeśli to pierwszy tatuaż, przy wyborze jego umiejscowienia wzięlibyśmy jeszcze pod uwagę motyw bólu towarzyszącego tatuowaniu - są miejsca bardziej i mniej bolesne (rozpisywaliśmy się o tym już jakiś czas temu).

Po drugie!

Zastanówcie się, gdzie wybrany przez Was motyw będzie wyglądał najlepiej?! I tu zaczyna się rola tatuatora. Wielokrotnie podkreślamy, że wybór artysty nie może być przypadkowy, bo to jego doświadczenie i warsztat pracy będą na tym etapie decydujące. Tatuaż musi współgrać z ciałem! być wpasowany w naturalny ruch mięśni i krzywizny, dobrany rozmiarem do partii ciała i stanu skóry. Są wzory, które wyglądają dobrze wszędzie, na przykład motywy kwiatowe - można nimi oplatać nadgarstki, szyje, łopatki. Równie dobrze prezentują się wzory plemienne owijające części ciała, ale portrety już nie!

Dobry tatuator zwróci także uwagę na zmiany skórne występujące w wybranym obszarze ciała.

Nie należy tatuować miejsc pokrytych znamionami, bo z czasem mogą się one przekształcić w zmiany o charakterze nowotworowym, a ryzyko ich przeoczenia jest nie do przyjęcia!

Po trzecie!

Mieszczenie tatuażu trzeba zrównoważyć z już istniejącymi lub planowanymi rysunkami. Najłatwiej jest zaplanować pracę mając w głowie obraz całości, jaką chcemy osiągnąć, ale doświadczony tatuażysta stworzy dobrze skomponowany rękaw czy nogawkę z kilku wcześniej powstałych niezależnych wzorów. Chodzi jednak o balans w obrębie całego ciała i dopasowanie tatuażu do sylwetki, ale to ciężar, który powinniście spokojnie zrzucić na artystę!